czwartek, 30 kwietnia 2015

3 marzenia = 3 plany

Podróże - uważam, że to właśnie dzięki nim poszerzają się horyzonty i uczymy się najwięcej. Zdobywamy zarówno wiedzę, jak i doświadczenie. Zobaczenie odmienności, różnorodności, innego podejścia do życia sprawia, że sami zaczynamy myśleć inaczej. Moim planem na najbliższe kilka lat jest zobaczenie trzech miejsc wymienionych poniżej - co najmniej! Ale to właśnie myśl o nich inspiruje mnie najbardziej.Tokio


Uwielbiam Japonię! Pewnie zauważyliście to we wpisie o Szalonym Tokio Szulim (klik!). Kraj kwitnącej wiśni fascynuje mnie odkąd byłam nastolatką - chociaż przyznam, że wtedy szalałam raczej na punkcie mang i anime. Teraz dużo bardziej doceniam kulturę, jej totalną odmienność od naszej. I pomimo, że raczej nie lubię zwiedzać miast, to metropolia Tokio jest wyjątkiem. Zwiedzać to jedno - to takie płytkie, proste słowo. Ja chcę poczuć klimat miasta, doświadczyć go - odwiedzić buddyjskie świątynie, przejść przez skrzyżowanie Shibuya, spróbować tej mniej komercyjnej i turystycznej strony japońskiej kuchni i napić się prawdziwej zielonej herbaty. Powiedzieć cześć mangowej dziewczynie i popatrzeć na metropolię w nocy, zarówno z czubka wieżowca jak i ze środka ruchliwej ulicy albo dusznej knajpki z ramen.

Route 66


Przejechać przez Stany Zjednoczone - od Chicago do Los Angeles, najlepiej jakimś klasycznym, amerykańskim samochodem. Błędem mojego życia jest nie zrobienie prawka na motocykl, ale w sumie jakiś Pick-up albo oldschoolowy Cadillac też brzmią świetnie. 
Droga 66 to legenda USA. Jeśli myśląc o Stanach, nie macie w głowie obrazka Statuy Wolności, to na 100% coś, co znajduje się na trasie 66. Ma ten zakurzony, amerykański klimat. Jeśli czytaliście Neila Gaimana i jego Amerykańskich Bogów, albo którąś starą powieść Kinga, to wiecie o czym mówię - o tej odrobinie kiczowatości położonej między pustyniami i polami kukurydzy. Porzucone miasteczka, lasy w których gubią się nastolatki i czerwone pustynie z westernów. A poza tym... jesteś tylko Ty i droga. Wolność i pola kukurydzy. Vanishing point.

Bali


Wakacje pod parasolką z palmowych liści, z drinkiem w skorupie kokosa w dłoni i wodą tak przejrzystą, że widzisz koralową rafę i pływające ryby. Mieszkasz w domku na palach daleko od brzegu i w nocy słyszysz tylko szum fal - dla mnie brzmi świetnie. Po raz kolejny jest to odległe miejsce o innej, ciekawej kulturze. Słynie z pięknych widoków i zabytków. I jest zupełnie inne od europejskich popularnych kurortów - chociażby przez położenie geograficzne, równikowy klimat i tropikalne lasy. Chciałabym zobaczyć coś, co nie jest tak wyeksploatowane jak Egipt, coś autentycznego w swojej egzotyce. Miejsce, które nie jest ściemą dla turystów, tylko naprawdę jest piękne. Jest też synonimem bogactwa i luksusu. "Drogo" - myślisz, słysząc nazwę Bali. I narzucasz sobie "nie marzenie" o takich miejscach i takim stylu życia. A tymczasem właśnie o to chodzi w marzeniach - żeby ich realizacja była wyzwaniem! Bo to nie pieniądze Cię ograniczają, tylko Twoje pragnienia. 
Jakie masz marzenia, takie będziesz spełniać - jak marzysz o zobaczeniu Rzeszowa, to nie oczekuj Paryża. 

W moich wymarzonych podróżach chodzi o uczucia. O emocje, które wzbudza w Nas miejsce, w którym jesteśmy. Moje 3 miejsca wciąż nie są tak oklepane. Znalezienie się tam wciąż jest piękną przygodą, a nie tylko kolejnymi wakacjami all inclusive, z których zdjęcia i wspomnienia będą takie same jak z wakacji 2, 3 czy 5 lat wcześniej. 


A co Wy chcielibyście zobaczyć? Co macie w głowie, kiedy ktoś mówi "wymarzone miejsce"?

6 komentarzy:

 1. Route 66 to zdecydowany mus na przyszłość - ale prędzej jakimś chopper'em z dobrymi znajomymi, choć opcja 'poczucia' tej drogi w samochodzie też jest świetną sprawą. Ty, droga i pustka na około - coś magicznego.

  Zawsze też chciałem zobaczyć Machu Picchu lub inne ruiny miast cywilizacji Ameryki Płd i środkowej. Tajemnicze pozostałości cywilizacji które upadły w kilkadziesiąt lat. Pełne niesamowitych budowli, które dzielnie opierają się dżungli. Sama wyprawa byłaby już nie byle jakim wyzwaniem i przygodą, a ruiny byłyby wisienką na jakże wielkim torcie.

  Ogólnie znacznie bardziej ciągną mnie wyprawy gdzie mogę zobaczyć i poznać coś nowego i innego, niż leżenie plackiem przez tydzień w upalnym słońcu na basenie. Ale na takie podejście trzeba mieć wyobraźnię i chęci, a większość woli leżeć w setnym takim samym hotelu nie ruszając zadka za jego mury, bo... (tu wpisać milion bezsensownych powodów). A potem po kilku latach nie potrafisz sobie przypomnieć jak w ogóle było na tych wakacjach.

  Podejrzewam że jednym z powodów przez który tak mało ludzi decyduje się na mniej znane miejsca może być przeświadczenie że wszędzie poza głównymi ośrodkami turystycznymi są zwierzęta, choroby i pogoda które na pewno nas tam zabije. I o ile ma to sens w przypadku kompletnej dziczy albo totalnego braku przygotowania do takiej wyprawy, to wydaję mi się że obawy te są mocno przesadzone. W końcu przecież ktoś tam żyje i to nie od wczoraj, a aż tak mocno od nas się raczej nie różni...

  OdpowiedzUsuń
 2. Przejść się w Andach. Dotknąć budynku w państwie Inków. Zobaczyć piramidę Majów. Stanąć w imperium Azteków.

  Jakby ktoś chciał się dorzucić to zbieram na bilet lotniczy i przewodnika. ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja rzucę niemodnym obecnie wyznaniem, ale raczej nie mam w sobie żyłki podróżnika. Bardzo chciałabym by było inaczej, ale po prostu tego w sobie nie mam - ale szukam, bo kto wie, może kiedyś to w sobie obudzę? :) Jest jednak jeden wyjątek, jedna wyprawa, na którą ruszyłabym nawet i dziś gdybym tylko mogła. Nieoczekiwanie dla mnie, pokrywa się ona z jednym z Twoich marzeń - chodzi bowiem o Route 66. Moim błędem młodości jest niezrobienie prawa jazdy w ogóle, ale może znajdę kiedyś jakiegoś bardziej rozgarniętego towarzysza do wyprawy ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Mnie przed wyjazdem w jakieś niestandardowe miejsce nie powstrzymałaby odległość czy egzotyka - to raczej by zachęciło. Ale sytuacja polityczna już byłaby istotna - jak wojna albo ataki. Nie chcę też jechać np. do Indii, bo nie czułabym się tam bezpiecznie. Ale świat nie jest wcale taki mały, jest tysiące pięknych miejsc ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Plany ciekawe, więc pozostaje czekać na relację z wypraw :)
  pozdrawiam, A

  OdpowiedzUsuń
 6. Ameryki kuszą :) Zajmuję miejsce obok :)

  OdpowiedzUsuń